Imprezy Historyczne – terenowe i pod dachem

Jeśli Wasi uczniowie przysypiają na lekcjach historii (jak to w ogóle możliwe?) – przyjdźcie z nimi do Tajemniczego Lasu lub zaproście nas do Waszej szkoły! Gdy tylko dzieciaki wcielą się w rzymskich legionistów, dołączą do zbrojnych Chrobrego lub rozwiążą zagadkę zamachu na prezydenta senatu Wolnego Miasta Gdańska zapewniamy, że zmienią swoje podejście do dat i nazwisk historycznych ;-)


Imprezy Historyczne w Tajemniczym Lesie to świetny pomysł na wzbogacenie lekcji historii i sprawienie, żeby wybrana epoka przestała być tylko suchymi faktami i datami. Ich ideą jest, by dzieciaki „przeniosły się” w czasie i na chwilę stały się rzeczywistymi uczestnikami historycznych wydarzeń. Ponieważ każda taka impreza ma swoją fabułę, a scenariusz ma swój cel, który uczestnicy muszą zdobyć, dzieciaki momentalnie „wkręcają się” w grę, jednocześnie chłonąc dany fragment historii jak gąbki. Po takiej grze nagle okazuje się, że wiedzą z kim na północnym-wschodzie walczył Bolesław Chrobry, za czyich rządów rzymianie dotarli nad Bałtyk lub kim był płk Aureliusz – i to bez wkuwania na pamięć! A gdy już wrócą do szkoły – dany fragment historii zaczyna ich naprawdę interesować i naprawdę chcą dowiedzieć się o nim więcej… Który nauczyciel nie chciałby takich uczniów na swojej lekcji? ;-)

Imprezy Historyczne mogą odbywać się w terenie, mogą też odbyć się w Waszej szkole. Mogą trwać 2-3 godziny, mogą trwać cały dzień, a nawet kawał wieczoru. Przygody Historyczne najlepiej sprawdzają się jako uzupełnienie szkolnych lekcji – warto wybrać scenariusz z epoki, którą uczniowie właśnie „przerabiają” w szkole. Zapewniamy, że oceny na klasówkach będą z tego materiału będą dużo wyższe! ;-)

Terenowe Przygody Historyczne

Dla młodszych polecamy scenariusze bardziej „bajkowe” – imprezy oparte na Legendach Arturiańskich lub tych o Robinie Hoodzie. Starsi świetnie odnajdą się wcielając się w rzymskich legionistów podczas wyprawy nad Bałtyk lub w czasie wyprawy do kraju Prusów za czasów Bolesława Chrobrego. Dla najstarszych polecamy imprezy dziejące się w czasach II Wojny Światowej – dużo poważniejsze i wymagające.

Listę wszystkich scenariuszy historycznych znajdziecie tutaj – zapraszamy!

Przygody Historyczne pod dachem

Naszym „flagowym” projektem pod dachem są Historyczne Zagadki Kryminalne. To gry podczas których uczniowie wcielają się w detektywów w historycznych czasach, a ich zadaniem jest rozwiązanie podejrzanej tajemnicy. Może to być odnalezienie ukradzionego obrazu Klimta, może być to tajemnicze samobójstwo redaktora Gazety Gdańskiej lub rozwiązanie zagadki martwej córki młynarza odnalezionej w jednej z cel Opactwa w Oliwie (to już dla dużo starszych). Gracze mają dostęp do policyjnych dowodów, mogą przesłuchiwać podejrzanych, badać miejsca przestępstwa. Jednocześnie w tle każdego scenariusza rozgrywają się prawdziwe wydarzenia historyczne – np. proces przejmowania władzy przez faszystów w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 30. lub walka o władzę między oliwskimi Cystersami a Zakonem Krzyżackim w XIV wieku. Mroczne tajemnice, sporo myślenia i kombinowania plus żywa historia! :-)

Młodszych lub wymagających mniejszych wyzwań – zapraszamy do Wehikułu Czasów. Teren szkoły zamieniamy w teren wielkiej historycznej gry terenowej. Uczniowie łączą się w drużyny poszukiwaczy i szukają… ukrytych zadań, pytań, postaci. Bardziej na luzie, trochę na wesoło, a jednocześnie z nastawieniem na „bezbolesne” przyswajanie historii. Gra, w którą lubią grać i młodsi uczniowie, i nastolatkowie, a nawet dorośli!

Jeśli chcecie dłuższej imprezy, całość możemy przedłużyć grą w Mafię… nie zwykłą, ale również historyczną! Prowadzimy ją w wybranym momencie historycznym, a Mafia przestaje być zwykłą Mafią ;-) To mroczne knowania kapłanów Seta pragnących obalić rzymskie panowanie w Egipcie… To niebezpieczne gierki krzyżackich szpiegów na dworze króla Władysława Jagiełły… To walka o wpływy wśród zaporoskich Kozaków… Takiej Mafii jeszcze nie widzieliście! :-)