Czas Próby, część 1 – Rekrutacja


Czołem!
Jak na pewno słyszałeś, 4 stycznia b.r. Armia Czerwona przekroczyła na Wołyniu granicę polsko-radziecką. 12 stycznia 1944 wszedł w życie rozkaz 126 generała Bora, rozpoczynający „Akcję Burza”. Podczas niej nasi żołnierze mają wesprzeć Sowietów w walce z Niemcami tak, by Stalin nie miał żadnych wątpliwości, że nie wkroczył do bezbronnego, niczyjego kraju, ale do wciąż walczącej Polski, która nie podda się żadnemu okupantowi!
Chociaż armia sowiecka jeszcze daleko od Pomorza, również u nas trwają przygotowania do akcji. Płk Piorun, komendant Okręgu Pomorze AK, wydał rozkaz mobilizacji oraz rekrutacji do oddziałów leśnych, również na terenie Inspektoratu Gdańsk Wolne Miasto. To nasza szansa! Udało mi się znaleźć kontakt do osoby, która może nas wprowadzić do oddziału. Oczywiście oficerowie nie biorą byle kogo, ale wierzę, że poradzimy sobie z wyzwaniami rekrutacji bez problemu. Jeśli ciągle pragniesz pójść do lasu – zostaw wiadomość tam, gdzie zawsze.
Niech żyje wolna Polska!
Franek
PS. Spal ten list zaraz po przeczytaniu!

Pomorze Gdańskie, marzec 1944 rok. Trwa II Wojna Światowa. Po początkowych sukcesach Niemiec w inwazji na ZSRR, Sowieci przejmują inicjatywę. Podczas gdy niezatrzymana Armia Czerwona prze na Zachód, USA i Wielka Brytania rozpoczynają ofensywę na drugim froncie we Francji. Pomiędzy tym wszystkim tkwi Polska – niechciany przez nikogo sojusznik Aliantów, z krajem podzielonym pomiędzy Hitlera i Stalina. Polacy jednak się nie poddają. W kraju działa Polskie Państwo Podziemne podporządkowane Rządowi RP na uchodźstwie, którego ramieniem zbrojnym jest największa w okupowanej Europie organizacja wojskowa – Armia Krajowa. Zajmująca się sabotażem, dywersją, wywiadem i propagandą AK w momencie maksymalnej zdolności bojowej (lato 1944) liczyła ok. 380 tys. osób, w tym 10 tys. oficerów.

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy na pierwszą odsłonę cyklu terenowych imprez partyzanckich dla dzieci i rodziców. Nosiliśmy się z tym pomysłem od lat – wreszcie się udało! :) Planujemy, by imprezy te odbywały się co roku, w marcu, nawiązując do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. „Czas Próby” to cykl terenowych imprez historycznych przeznaczonych dla dzieci i rodziców, które przenoszą uczestników w czasy II Wojny Światowej. Ich ideą jest ciekawie, rodzinnie spędzony czas na świeżym powietrzu, połączony ze spotkaniem z historią i wychowaniem patriotycznym. Takim bardziej w stylu harcerskim, niż stadionowym ;) Imprezami tymi chcemy też upamiętnić ludzi – żołnierzy i cywilów, którzy często oddali wszystko co mieli – dla Polski – dzięki których ofierze mamy szczęście żyć dziś w wolnej ojczyźnie.

Podczas imprezy uczestnicy (dzieci i rodzice) wcielą się w mieszkańców Pomorza roku 1944, którzy chcą dołączyć do oddziałów partyzanckich AK. Jako oddział spróbują odnaleźć łączników, sprostać zadaniom rekrutacji i dotrzeć na miejsce koncentracji partyzantów. Jednocześnie będą musieli zrobić wszystko, żeby nie zostać wykrytymi – przez niemieckie patrole, sowieckich szpiegów i lokalnych konfidentów.

Zapraszamy! Ilość miejsc ograniczona!

Informacje i zapisy:


Termin:
25.03.201
7

Godzina: od 12:00 do około 16:00

Miejsce: Lasy Oliwskie (dokładne wytyczne dostarczone zostaną w rozkazach startowych)

Liczebność patroli: 5-8 osób

Wiek: od 8 lat

Koszt: 85 zł / osobę

Kontakt:
– Bartek Czapiewski: 507 086 105

Zarezerwuj miejsce!

Szczegółowe informacje organizacyjne

Liczebność Drużyn. Drużyny mogą składać się z rodzin lub przyjaciół w liczbie minimum 5, maksimum 8 osób. W Drużynie musi być co najmniej 1 osoba dorosła – Dowódca Drużyny, która jednocześnie sprawuje opiekę nad osobami niepełnoletnimi. Mniej liczne zespoły będą połączone tak, by stanowić jedną Drużynę składającą się z wymaganej ilości osób.

Wiek uczestników. Ze względu na długość trasy, możliwość wystąpienia cięższych warunków terenowych i poważniejszą niż zwykle w Tajemniczym Lesie tematykę – minimalny wiek uczestników to 8 lat. Jednak jeśli rodzice zdecydują, że młodsze dzieci też dadzą radę – zapraszamy :-)

Miejsce startu imprezy. Dokładne miejsce startu Drużyny zostanie podane w rozkazach startowych przekazanych Dowódcy (będzie to na obrzeżach Lasów Oliwskich w Oliwie lub Sopocie).

Miejsce zakończenia imprezy. Impreza zakończy się ogniskiem, jednak dokładne jego miejsce jest dla uczestników nieznane – dowiedzą się o nim oni w trakcie trwania imprezy. Po imprezie zostanie zorganizowany transport odwożący uczestników do Oliwy i Sopotu.

Długość trasy. Dystans do przejścia będzie wynosił około 5-6 km. Należy pamiętać jednak o tym, że jest to odległość mierzona najkrótszą trasą po ścieżkach leśnych – prosimy wziąć pod uwagę to, że może się on zwiększyć o ok. 1-2 km przy wykonywaniu różnych zadań po drodze. Dla Drużyn, które będą chciały spróbować zmierzyć się z wszystkimi przygotowanymi zadaniami – może wzrosnąć nawet do ponad 12 km.

Warunki terenowe i pogodowe. Impreza odbywać się będzie pod koniec marca – należy pamiętać, że zwykle o tej porze roku w lesie zalega jeszcze śnieg i jest ślisko. Impreza odbędzie się będzie również bez względu na warunki pogodowe – nawet podczas deszczu. Ideą gry jest to, by uczestnicy „poczuli” się jak prawdziwi partyzanci – a ci działali w terenie bez względu na deszcz, śnieg i mróz.

Wyposażenie (co zabrać?)
– ubranie dostosowane do pogody i temperatury (czytaj wyżej)
– w szczególności: porządne, nieprzemakalne buty i kurtkę przeciwdeszczową
– dla dzieci: buty i skarpetki na zmianę
– termos z herbatą, kanapki na drogę
– kiełbaski i pieczywo na ognisko na koniec
– Dowódca Drużyny ma obowiązek posiadać naładowany (i włączony podczas imprezy) telefon oraz apteczkę pierwszej pomocy (plastry, woda utleniona, chusteczki, opatrunki)
– warto zabrać kompas i nóż
– warto zabrać też aparat fotograficzny – Drużyny chodzą osobno i nie damy rady wszystkim zrobić zdjęć, za to chętnie uśmiechniemy się o zdjęcia od uczestników :)
– mile widziane ubrania w stylu II-wojennym (jakie? wystarczy wpisać w wyszukiwarkę https://www.google.pl/imghp?hl=pl np. hasło „czas honoru”) oraz elementy nawiązujące do partyzantów: rogatywki, biało-czerwone opaski itp.

Zdjęcie. Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest również przysłanie na adres poczta@tajemniczylas.pl swojego zdjęcia „legitymacyjnego” (będzie wyłącznie wykorzystane do celów gry). Zdjęcie powinno być zrobione na białym/jasnym tle, uczestnik powinien mieć na sobie ciemną koszulę oraz raczej „poważną” minę. Zdjęcie może być zrobione telefonem – byle byłoby dobrej jakości.