Wędrówki Włóczykijów
... czyli wędrowne "bushcraftowe" półkolonie
w Tajemniczym Lesie!


Zapraszamy na Wędrówki Włóczykijów, czyli pierwsze wędrowno-bushcraftowe półkolonie w Tajemniczym Lesie!

Pomysł ten chodził nam po głowie już od dawna, a przymusowe zamknięcie w domach w końcu zmotywowało nas do wcielenia go w życie ;-) Wędrówki Włóczykijów to półkolonie bez przebieranek i bez larpów, za to z dużą ilością czasu spędzoną na leśnych wędrówkach. A podczas nich dużo nauki o rzeczach, które kiedyś wydawały się oczywiste, a w dzisiejszych czasach już nie tak bardzo – między innymi:

  • co warto mieć zawsze przy sobie / w plecaku (nie tylko w lesie!)
  • jak zbudować schronienie w lesie (takie, w którym można rzeczywiście się przespać, nawet w czasie deszczu)
  • jak nadać (i odebrać) komunikat alfabetem Morse’a
  • jak czytać mapę
  • jak rozpalić ognisko
  • jak używać noża, siekierki itp, czyli podstawy tzw. bushcraft’u

Wszystko wyłącznie na leśnych szlakach i ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – żadnego siedzenia w sali, czy w świetlicy. Do tego żadnego cateringu, obiadków w plastikach itp. – wszystkie posiłki będziemy przyrządzali sami, z prowiantu, o którym pewnie nie macie nawet pojęcia, że istnieje! Paprykarz Szczeciński, zupki chińskie, Konserwa Turystyczna, kisiel – czyli kuchnia prawdziwego Włóczykija ;-)

Chcemy też przy okazji pokazać Wam, jak piękne miejsca mamy w Trójmieście tuż za progiem. Dlatego miejsce zbiórki będzie zawsze pod lasem, ale codziennie w innym miejscu. Mamy w planach odwiedzenie Wąwozu Huzarów, Dolinę Ewy, Wzgórze Zajęcy, rzekę Kaczą… Zobaczycie, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę, ba! w ogóle wyjeżdżać, żeby zobaczyć coś zachwycającego :-)

Podczas wypraw planujemy podział na dwie grupy – starszą i młodszą. Robić będziemy to samo, ale w gronie równolatków pewnie będzie raźniej… No i oczywiście wszystko tradycyjnie w kameralnej atmosferze, pod okiem doświadczonych animatorów Drużyny Tajemniczego Lasu :)

Uwaga 1! Ilość miejsc ograniczona!

Uwaga 2! Impreza odbędzie się przy minimalnej liczbie dzieci = 15.

Uwaga 3! Nie jest to impreza survivalowa, ale idziemy do lasu bez względu na pogodę. Będziemy robić również inne rzeczy, przez wielu uważane za niewygodne ;-) Trzeba więc się do Wędrówek przygotować!

Uwaga 4! … i w ogóle to będą bardzo specyficzne półkolonie ;-) Dlatego przed zapisaniem się – prosimy o uważne przestudiowanie zasad poniżej!

Informacje i zapisy:

Termin: 6-10.07.2020

Godziny (wstępnie): 9:00-17:00

Miejsce: lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Wiek uczestników: 8-15 lat,
planowo:
– grupa młodsza: 8-10 lat
– grupa starsza: 11-15 lat

Cena: 650 zł

Kontakt:
Bartosz Czapiewski: 507 086 105

Zarezerwuj miejsce!

Wędrówki Włóczykijów – Zasady!

1. Ubiór. Uczestnicy przychodzą na zajęcia odpowiednio ubrani:
– buty do długiego chodzenia (nie sandały, nie trampeczki)
– wysokie skarpetki (nie stopki)
– długie spodnie (bez wyjątku)
– lekka koszula z długim rękawem
– letnie nakrycie głowy
– kurtka przeciwdeszczowa w plecaku (zawsze, nawet jeśli rano świeci słońce!)
UWAGA! Nieodpowiedni ubiór nie będzie powodem do powrotu z uczestnikiem wcześniej z zajęć (np. po przemoczeniu na deszczu). Dramatycznie nieodpowiedni ubiór może być powodem odmówienie przyjęcia uczestnika na zajęcia (bez zwrotu pieniędzy).

2. Plecak. Każdy uczestnik ma obowiązek posiadać plecak (nie torbę/chlebak/siatkę) – z miejscem na prowiant (mniej więcej na np.: konserwę, zupkę chińską, pół chleba, trzy bułki). W plecaku ponadto musi znajdować się:
kurtka przeciwdeszczowa (patrz wyżej)
spray na kleszcze
maska i rękawiczki jednorazowe (na wszelki wypadek)
woda (patrz niżej)
łyżkę, menażkę / miskę / duży kubek. Wszystko w jednym worku / siatce (patrz niżej)
– „terenowy” nóż, czyli taki którym np. da się pokroić chleb, zaostrzyć patyk, albo… zrobić łódkę z kory ;-)

3. Woda. Każdy uczestnik w plecaku posiada minimum 1,5 litra wody (może być podzielona na dowolną liczbę bidonów/butelek. Woda będzie służyć do picia i gotowania. Moglibyśmy codziennie kupować wodę, ale po co produkować plastik, skoro można co rano butelki uzupełnić w domu? :)

4. Jedzenie. Jemy „po turystycznemu”.
– My zapewniamy prowiant na „obiad”, ale rano dzielimy go pomiędzy uczestników i każdy Włóczykij niesie swoją część w plecaku (patrz wyżej).
– Jemy wspólnie, ale każdy uczestnik przygotowuje sobie jedzenie sam. Z tego, co ma w plecaku. Pod naszym okiem, oczywiście :-)
– Planowo mamy postój na 2. śniadanie (kanapki przyniesione z domu) i dłuższy postój na coś ciepłego (3 dni – patrz niżej) lub solidniejszego zimnego (2 dni)… ale wiadomo, że może wyjść różnie (choćby ze względu na pogodę) ;-)
Ciepłe posiłki mamy tylko podczas 3 wybranych dni. Wynika to z przepisów – poza miejscami ogniskowymi nie wolno używać ognia (łącznie z kuchenkami). Podczas 2 dni nie przechodzimy przez takie miejsce.
– Nie zawsze będziemy mieli możliwość umycia po jedzeniu naczyń, więc powinny się one znajdować w worku, żeby ew. wrzucić je do plecaka bez obawy usmarowania kurtki resztkami fasolki po bretońsku lub kiślem ;-)
– Następnego dnia naczynia przynosimy na zbiórkę czyste ;-)

5. Marsz. Wędrówki Włóczykijów są półkoloniami wędrownymi (jak sama nazwa wskazuje). Poza przerwami na posiłki i naukę leśnych umiejętności – chodzimy. Czasem może wyjść i do 10 km dziennie, z plecakiem, który ważyć może pewnie ok. 5 kg. Pamiętaj – jeśli Twoje dziecko nie lubi chodzić – nie będzie zadowolone ;-)

6. Pogoda. „Zła pogoda” nie jest dla nas wymówką – idziemy nawet gdy pada. Plan B (zajęcia na sali) będziemy robić wyłącznie w czasie burzy.

7. Miejsca oraz godziny zbiórek i odbioru uczestników. Wędrówki Włóczykijów będą odbywać się głównie w Lasach Oliwskich i Sopockich, ale…
– Zbiórki będą codziennie w innym miejscu, bo chcemy uczestnikom pokazać dużo ciekawych miejsc w TPK.
– Miejsce odbioru dzieci będzie często w innym miejscu, niż miejsce zbiórki.
– Codziennie mamy do zrobienia konkretną trasę i określony na nią czas, więc nie czekamy na spóźnialskich! Serio!
– My z kolei z różnych względów (np. pogodowych) możemy się spóźnić na miejsce zakończenia zajęć – z góry prosimy o wyrozumiałość :-)
– Dokładny harmonogram – już wkrótce!

8. Oświadczenie o stanie zdrowia dziecka. Rodzice codziennie podpisują oświadczenie o stanie zdrowia dziecka, wymagane w wytycznych GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży