Zimowe Wędrówki Włóczykijów 2021, czyli "bushcraftowe" wędrówki po trójmiejskich lasach!


Gotowi na dalszą przygodę? Zapraszamy na Zimowe Wędrówki Włóczykijów, czyli kolejne zajęcia wędrowno-bushcraftowe w Tajemniczym Lesie!

Letnie wydanie Wędrówek sprawdziło się na 102! ;-) Odkrywaliśmy piękne nieznane ścieżki „tuż za progiem”, uczyliśmy się pracować nożem, rozpalać ognisko, ogarniać mapę, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że 10-kilometrowy marsz wcale nie jest taki straszny ;-) Teraz czas na trochę większe wyzwanie, czyli zimowe wędrowanie!

W związku z temperaturą, na Zimowych Wędrówkach głównym bohaterem będzie… ogień! ;-) Nauczymy się go rozpalać z mokrego drewna, na śniegu, a nawet w… namiocie! Jak to? Ano tak to, że podczas wędrówek naszymi przyjaciółmi będą skandynawskie Tentipi – namioty nowoczesne, ale wzorowane na tradycyjnych „kata” – schronieniach koczowniczego ludu skandynawskich Samów. Tentipi to duże stożkowe namioty, które można błyskawicznie ogrzać przy pomocy pieca, a nawet po prostu ogniska. Więc kiedy tylko będziemy mieli ochotę posiedzieć w miejscu dłużej, nauczyć się czegoś, zjeść lub po prostu odpocząć – będziemy mogli to zrobić w suchym i ciepłym namiocie :-)

Tak jak i latem chcemy znów przy okazji zajęć pokazać Wam, jak piękne miejsca mamy w trójmiejskich lasach. Dlatego miejsce zbiórki będzie zawsze pod lasem, ale codziennie w innym miejscu. Zobaczycie, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę, ba! w ogóle wyjeżdżać, żeby zobaczyć coś zachwycającego :-)

Podczas wypraw planujemy podział na dwie grupy – starszą i młodszą. Robić będziemy to samo, ale w gronie równolatków pewnie będzie raźniej… No i oczywiście wszystko tradycyjnie w kameralnej atmosferze, pod okiem doświadczonych animatorów Drużyny Tajemniczego Lasu :)

Uwaga 1! Ilość miejsc ograniczona!

Uwaga 2! Impreza odbędzie się przy minimalnej liczbie dzieci = 15.

Uwaga 3! Nie jest to impreza survivalowa, ale idziemy do lasu bez względu na pogodę. Będziemy robić również inne rzeczy, przez wielu uważane za niewygodne ;-) Trzeba więc się do Wędrówek przygotować!

Uwaga 4! Wędrówki Włóczykijówzajęciami dla dzieci. Nie są zimowiskiem, ani półkoloniami, w związku z czym nie stosują się do nich przepisy MEN związane z wypoczynkiem w czasie ferii. Przed zapisaniem się – prosimy o uważne przestudiowanie zasad poniżej!

Uwaga 5! W przypadku nieobecności na zajęciach (bilet 1-dniowy / pakiet 5-dniowy) nie zwracamy wpłat.

Uwaga 6! Mamy pandemię i nie wiadomo jaka będzie sytuacja w lutym. Gdyby okazało się, że w ferie tego typu zajęcia będą „zakazane”, wpłaty oczywiście będziemy zwracać.

Informacje i zapisy:

Termin: 8-12.02.2021

Godziny: 9:00-16:00

Miejsce: lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Wiek uczestników: 9-15 lat

Cena:
– koszt 1 dnia zajęć: 200 zł
– koszt pakietu 5-dniowego: 600 zł

Kontakt:
Bartosz Czapiewski: 507 086 105

Zarezerwuj miejsce!

Wędrówki Włóczykijów – Zasady!

1. Ubiór. Uczestnicy przychodzą na zajęcia odpowiednio ubrani:
– nieprzemakalne buty do długiego chodzenia
– wysokie skarpetki (nie stopki)
– długie nieprzemakalne spodnie (bez wyjątku)
– czapka i rękawiczki
– nieprzemakalna kurtka
… ogólnie ubiór „na cebulę”.
UWAGA! Nieodpowiedni ubiór nie będzie powodem do powrotu z uczestnikiem wcześniej z zajęć (np. po przemoczeniu na deszczu). Dramatycznie nieodpowiedni ubiór może być powodem odmówienie przyjęcia uczestnika na zajęcia (bez zwrotu pieniędzy).

2. Plecak. Każdy uczestnik ma obowiązek posiadać plecak (nie torbę/chlebak/siatkę) – z miejscem na prowiant (mniej więcej na np.: konserwę, zupkę chińską, pół chleba, trzy bułki). W plecaku ponadto musi znajdować się:
dodatkowa bluza
czapka, rękawiczki i ciepłe skarpety na zmianę
maska i rękawiczki jednorazowe (na wszelki wypadek)
woda (patrz niżej)
łyżkę, menażkę / miskę / duży kubek. Wszystko w jednym worku / siatce (patrz niżej)
– „terenowy” nóż, czyli taki którym np. da się pokroić chleb, zaostrzyć patyk, albo… zrobić łódkę z kory ;-)

3. Woda. Każdy uczestnik w plecaku posiada minimum 1,5 litra wody (może być podzielona na dowolną liczbę bidonów/butelek. Woda będzie służyć do picia i gotowania. Moglibyśmy codziennie kupować wodę, ale po co produkować plastik, skoro można co rano butelki uzupełnić w domu? :)

4. Jedzenie. Jemy „po turystycznemu”:
– nie zapewniamy prowiantu, uczestnicy jedzą to, co przyniosą z domu, ale…
– … jemy „po turystycznemu”, czyli będziemy wcześniej dawać znać, jakie mamy możliwości ogniskowe i prosimy, żeby do tego dostosować prowiant,
– nie zawsze będziemy mieli możliwość umycia po jedzeniu naczyń, więc powinny się one znajdować w worku, żeby ew. wrzucić je do plecaka bez obawy usmarowania kurtki resztkami fasolki po bretońsku lub kisielem ;-)
– następnego dnia naczynia przynosimy na zbiórkę czyste ;-)

5. Marsz. Wędrówki Włóczykijów są zajęciami wędrownymi (jak sama nazwa wskazuje). Poza przerwami na posiłki i naukę leśnych umiejętności – chodzimy. Czasem może wyjść i do 10 km dziennie, z plecakiem, który razem z jedzeniem ważyć może pewnie ok. 5 kg. Pamiętaj – jeśli Twoje dziecko nie lubi chodzić – nie będzie zadowolone ;-)

6. Pogoda. „Zła pogoda” nie jest dla nas wymówką – idziemy nawet gdy pada. Plan B (zajęcia na sali) będziemy robić wyłącznie w czasie burzy.

7. Miejsca oraz godziny zbiórek i odbioru uczestników. Wędrówki Włóczykijów będą odbywać się w lasach TPK rozciągniętych wzdłuż Trójmiasta, ale…
– Zbiórki będą codziennie w innym miejscu, bo chcemy uczestnikom pokazać dużo ciekawych miejsc w TPK.
– Miejsce odbioru dzieci będzie często w innym miejscu, niż miejsce zbiórki.
– Codziennie mamy do zrobienia konkretną trasę i określony na nią czas, więc nie czekamy na spóźnialskich! Serio!
– My z kolei z różnych względów (np. pogodowych) możemy się spóźnić na miejsce zakończenia zajęć – z góry prosimy o wyrozumiałość :-)
– Dokładny harmonogram – już wkrótce!

8. Oświadczenie o stanie zdrowia dziecka. Rodzice codziennie podpisują oświadczenie o stanie zdrowia dziecka, wymagane w wytycznych GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.