Zielone Szkoły w Tajemniczym Lesie

Dla szkół podstawowych – kilkudniowe wyprawy: po skarb z piracką załogą Szalonej O'śmiornicy, na szczyt Kryształowej Góry z Czarodziejami Żywiołów, w Mroczną Puszczę ze Strażnikami strachów i zmór, w nieznane tereny Obcej Planety z Odkrywcami bazy KGR-13...
Dla gimnazjów i liceów – kilkudniowe wyjazdy do lasu wypełnione grami terenowymi, integracyjnymi, wieczorami kryminalnymi, ogniskami, mafią i nocnymi wyprawami...

Zielone Szkoły cieszą nas tym bardziej, że mamy czas żeby lepiej się poznać :-)


Zielone szkoły to okazja do odpoczynku od szkolnych ławek, spędzenia czasu na świeżym powietrzu i na łonie natury. Przede wszystkim jednak to możliwość integracji klasy, nauczenia się pracy w drużynie, współpracy w grupie. Możliwość poznania na czym polega zdrowa rywalizacja, ale i odrobina dystansu zarówno do siebie, jak i swoich „zwycięstw” i „porażek”.

Zielone Szkoły w Tajemniczym Lesie, to wyjazdy integracyjne inne niż wszystkie ;-) Dlaczego? Ponieważ cały wyjazd organizujemy w formie swoistej gry fabularnej w wybranym klimacie. Może to być wesoły i pełen śmiechu klimat  pirackiej Wyspy Skarbów, tajemniczy i magiczny klimat wyprawy po Różdżkę Czterech Żywiołów, czy bardziej zagadkowy klimat lądowania na Obcej Planecie. Każdy blok zajęć prowadzony jest w tej samej konwencji, prowadząc do celu i nagrody całego wyjazdu. Dzięki temu wszystkie zabawy są powiązane ze sobą i cały wyjazd tworzy jedną całość.

Podczas Zielonych Szkół w Tajemniczym Lesie, poza oczywiście zabawą, również staramy się czegoś dzieci nauczyć (w końcu to zielona szkoła). Uczymy tego, jak poradzić sobie w lesie, jak się w nim nie zgubić, jak czytać mapę. W zależności od scenariusza czasem uczymy podstaw pierwszej pomocy, czasem historii. Przede wszystkim jednak uczymy szacunku do lasu, do przyrody i do siebie nawzajem. Uczymy samodzielności, ale i współpracy, pomocy sobie nawzajem, serdeczności. Tak trochę „po harcersku” :-)

Mamy mnóstwo pomysłów, cały magazyn rekwizytów i ogromne doświadczenie. Jednak naszym kluczem do sukcesu są nasi ludzie. Drużyna Tajemniczego Lasu to osoby, które przede wszystkim lubią dzieci i mają z nimi świetny kontakt. To ludzie, którzy pracują z nami od lat, sprawdzeni w wielu sytuacjach. Dzieci ich uwielbiają, więc ostrzegamy lojalnie – Wasi uczniowie nie będą chcieli wracać z Tajemniczego Lasu do domu ;-)

Zajęcia prowadzimy w sposób elastyczny i uzależniony od temperamentu grupy. Program zajęć przygotowany jest w taki sposób, żeby uczestnicy mieli cały czas wypełniony różnorodnymi zadaniami – zdarza się, że z lasu wracamy po północy ;-) Obecność nauczycieli / opiekunów szkolnych na zajęciach jest wymagana, ale są oni potrzebni tylko „w razie czego” – dzięki temu Zielona Szkoła w Tajemniczym Lesie dla nich również jest odpoczynkiem :-)

Zapraszamy!

Zielone Szkoły dla szkół podstawowych

Dla szkół podstawowych proponujemy tematyczne zielone szkoły. Zaczynamy grą fabularną w stylu naszych Przygód Urodzinowych, a potem podczas większości gier i zabaw nawiązujemy do klimatu tej właśnie początkowej gry. Dzięki temu cały wyjazd ma wspólny temat i „trzyma się kupy” ;-)


Wyspa Skarbów – klasy I-III SP

Do stu tysięcy beczek zgniłego śledzia! Po latach pływania po morzach i oceanach, łupienia kupieckich statków, morskich bitew z żołnierzami Jego Królewskiej Mości, każdy pirat musi w końcu odpocząć na lądzie. Choć na chwilę i choćby po to, by schować zdobyte skarby. To jak? Piszesz się na wycieczkę na Wyspę Skarbów? Złoto, srebro i diamenty kapitana Czarnego Jack’a i załogi Szalonej O’Śmiornicy tylko czekają na nowego właściciela… Wkładaj koszulę w paski na klatę, chustę na głowę, szklane oko do oczodoła, hak na rękę, drewnianą nogę na… nogę… i przybywaj! 

Zielona Szkoła w klimacie pirackim – czyli pełnym śmiechu, wygłupów i błazenady ;-) Idealna dla dzieci młodszych, które dzięki żartobliwej konwencji wyjazdu od razu odnajdują się temacie. Poza poszukiwaniem Złotej Brzytwy, między innymi gry terenowe „Portowy strażnik”, „Karaibscy kurierzy”, „Proch pod pokładem”, poszukiwania pirackiego skarbu z mapą i kompasem…


Różdżka Czterech Żywiołów – klasy I-III SP

Cztery Żywioły żyją ze sobą w harmonii dzięki potężnemu artefaktowi – Różdżce Czterech Żywiołów. Wielu jest takich, którzy chcieliby wykorzystać ją do swoich niecnych celów, dlatego Różdżka raz na rok wybiera sobie Strażników. Jednak żeby nimi zostać, musicie udowodnić, że nadajecie się do tej funkcji… Czy wykażecie się męstwem, mądrością i dobrym sercem? Czy Magiczny artefakt zdecyduje, że jesteście godni miana Strażniczek i Strażników, czy wrócicie do domu z pustymi rękoma? Sprawdźcie!

Zielona Szkoła w klimacie czarodziejsko-fantastycznym – pełnym tajemnic i przyjaznych „magicznych” postaci. Idealna dla dzieci młodszych, choć o charakterze bardziej baśniowej wyprawy, niż pirackich wygłupów ;-)


Obca Planeta – klasy III-V SP

Po 3 latach służby jako koloniści na księżycu RX-177, wreszcie wracacie do domu. Niestety, gdzieś w połowie drogi napęd międzygalaktyczny waszego statku ulega awarii. Na szczęście komputer pokładowy namierza w bliskiej odległości planetę, na której panują warunki pozwalające na lądowanie, uzupełnienie zapasów i przeczekanie czasu, który potrzebny jest na konieczne naprawy. Planeta, na której lądujecie do złudzenia przypomina Ziemię – wasz dom. Czy jednak na pewno? Co znaczy dudnienie słyszalne co jakiś czas z oddali? Czy lasy, tak przypominające ziemskie są rzeczywiście bezpieczne? Czy planeta na pewno jest niezamieszkała?

Zielona Szkoła w klimacie tajemniczo-kosmicznym, podczas której uczestnicy muszą zdobyć elementy potrzebne do naprawy statku, koniecznej do jego wystartowania z obcej planety i kontynuowania podróży do domu. Wśród zabaw także podstawy pierwszej pomocy i leśnych warsztatów. Scenariusz dla trochę starszych z chęcią na większe wyzwania :-)


Słowiańskie Strachy i Zmory – klasy III-V SP

Tajemniczy Las od zawsze zamieszkują również stwory o raczej mrocznej sławie. Czuwa nad nimi nieustraszony Roch – Strażnik Strachów i Zmór. Niestety ostatnio stwory te przestały się go słuchać: Wilkołki porywają krowy z pobliskich pól, Wąpierze latają sobie nad wioskami kiedy tylko mają na to ochotę, a Strzyga nawet kilka razy próbowała pożreć ulubioną klacz leśniczego. Tak dalej być nie może! Wejdź z nami w fascynujący świat mitologii słowiańskiej i pomóż Rochowi odnaleźć źródło nieposłuszeństwa mrocznych Stworów…

Zielona Szkoła w klimacie fantasy „z dreszczykiem”. Jeden z naszych ulubionych scenariuszy – jest ciekawie, bywa straszno (co dzieciaki uwielbiają), a całość luźno oparta jest o mitologię i wierzenia dawnych ludów słowiańskich. Jest więc okazja, żeby przemycić trochę historii i kultury starosłowiańskiej. Dla dzieci starszych i żądnych mocniejszych wrażeń ;-)


Kurierzy AK – klasy VI-VIII SP

Pomorze, rok 1943. Patrol Wehrmachtu zatrzymuje samotnego podróżnego niedaleko Kościerzyny. Niemcy na szczęście nie mają pojęcia, że zatrzymali płk Grota, Cichociemnego, kuriera Armii Krajowej, przenoszącego plany tajnej bazy rakiet V-2 w Peenemunde. Kurierowi na szczęście udaje się uciec, jednak nie będąc pewnym swojego losu, Grot chowa dokumenty w środku lasu. Dlatego płk Aureliusz, komendant Okręgu Pomorze AK zarządza zgrupowanie waszego oddziału na terenie Borów Tucholskich. Plany niemieckiej bazy muszą zostać odnalezione i dostarczone do Londynu za wszelką cenę!

Tematyka wyjazdu jest poważniejsza niż zwykle. Agenci wywiadu Armii Krajowej, patrole SS, spadochroniarze, pola minowe, dywersja… a w tle prawdziwe wydarzenia historyczne: zamach na prezesa TOW „Gryf Pomorski” i odkrycie przez polski wywiad tajnego niemieckiego ośrodka doświadczalnego rakiet V-1 i V-2. Duża dawka emocji z jednej strony i zetknięcie z prawdziwą historią „na żywo” z drugiej.

Zielone Szkoły dla gimnazjów i liceów (i starszych klas szkół podstawowych)

Dla tych, którzy już „wyrośli z przebieranek” (a raczej tak przynajmniej twierdzą) proponujemy wyjazd bez tematu. Czy to znaczy, że nudny? Skądże! To zielona szkoła wypełniona grami terenowymi, w których nacisk położony jest na integrację i rozwijanie umiejętności współpracy w zespole. Do tego leśne warsztaty: praca z mapą, nauka pierwszej pomocy, budowanie leśnych schronień, postawy tzw. bushcraftu. Wieczorem ogniska, podchody i mafia. Poza tym las, świeże powietrze i możliwość odpoczęcia od komputerów, facebook’ów i smartphone’ów – w Stawiskach jest słabo z zasięgiem…

Trochę po harcersku, ale jednocześnie na luzie ;-)

Zielone Szkoły – zakwaterowanie i cena

Na Zielone Szkoły zapraszamy w Bory Tucholskie. Mieszkamy w Ośrodku Stawiska, 12 km od Kościerzyny, w środku pięknego lasu nad Jeziorem Zakrzewie. Pokoje 3 i 4 osobowe z łazienkami, na miejscu gabinet pielęgniarki. Ośrodek sprawdzony przez nas od lat, z przemiłą obsługą, bezpieczny (dookoła nie ma innych ośrodków ani domków, więc nikt się obcy nie pałęta w pobliżu) i dobrą tradycyjną kuchnią z dużymi porcjami ;-)

Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia Wioski Sosnowych Wzgórz – miejsca, które przez 4 lata budowaliśmy z dziećmi podczas naszych obozów letnich :-)

Cena Zielonej Szkoły w Tajemniczym Lesie zaczyna się od ok. 300 zł / dziecko. Nie podajemy całego cennika, bo zależy on od ilości dzieci, długości wyjazdu i innych zmiennych – zapraszamy do kontaktu!

Cena obejmuje:

  • pobyt (nocleg i wyżywienie – śniadanie, kolacja, obiad) w ośrodku Stawiska
  • bezpłatny pobyt dla 1 nauczyciela / 10 dzieci
  • ubezpieczenie NNW
  • organizację i prowadzenie zajęć przez Tajemniczy Las :-)

Cena nie obejmuje dojazdu do Stawisk. Można zamówić autokar, ale istnieje także możliwość dojazdu do Kościerzyny pociągiem i z Kościerzyny wynajętym autokarem PKS do ośrodka w Stawiskach (koszt autokaru = około 130 zł w jedną stronę). Zdecydowanie polecamy ten sposób dotarcia do Stawisk – prosty (pociągi do Kościerzyny jeżdżą z Gdańska Wrzeszcza), tańszy (zwłaszcza przy mniejszych grupach) i dodatkowo frajda dla dzieci, które w dzisiejszych czasach rzadko mają okazję podróżować koleją ;-)